Nasıl Noter Olunur?

Türkiye'de binlerce kişi noter olmak istemektedir. Noter olmak için binlerce kişi araştırma yapmakta ve çalışma yürütmektedir. Türkiye'de hayalleri süsleyen mesleklerin başında noterlik mesleği gelmektedir. Ancak pek çok kişi "Nasıl noter olunur?" sorusunun cevabına sahip değildir. Noter olmak için yapılması gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak noter olmak için Hukuk Fakültesi eğitimi almanız gerekmektedir. 4 yıllık lisans eğitimi veren Hukuk Fakültelerinde noterlik dersleri verilmekte ve eğitimi verilmektedir. Noter olmak isteyenlerin gittiği veya noterlik eğitimi verilen başka ayrı bir okul veya eğitim kurumu bulunmamaktadır. Noter olmak için "noterlik stajı" olmazsa olmazdır. Noterlik stajını tamamlayan kişiler "noterlik belgesi" almaya hak kazanırlar. Bu belge alındıktan sonra noter olmanızın önünde hiçbir engel kalmaz. Ancak noter olmak oldukça zordur. Üstelik binlerce kişi noter olmak istese de bu hayali yalnızca birkaç kişi gerçekleştirebilir.

Noter olmak pek çok aşamadan oluşan oldukça uzun bir süreçtir. Eğitim, staj, bekleme süresi, çalışma süresi gibi kriterler bulunmaktadır. Noter adaylarının Hukuk Fakültelerinde eğitim alması ilk ve en önemli şartlar arasındadır. 25 yaşını dolduran ez 4 yıl boyunca avukat, hakim, akademisyen olarak görev yapan kişiler noter olabilmektedir. Noter olmak için Adalet Bakanlığına başvuru yapmayı unutmamak gerekiyor. Bakanlığın onay vermesi durumunda noter adayları staj yapmak için beklemeye başlar. Noter olmak için bekleme süresi uzun sürebilmektedir. Ayrıca noter olmak isteyen kişilerin avukatlık stajını tamamlayarak ruhsatlarını almaları da önemlidir. .

Noter olmak için son aşamalardan olan noterlik belgesini adaylar Adalet Bakanlığından alır. Noterlik Kanununda bu aşama oldukça açık bir şekilde anlatılmaktadır. Noterlik belgenizi aldıktan ve tüm şartları sağladıktan sonra ise noterlik ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. "Münhal Bulunan Noterlikler" ilanlarını takip edip başvuru yapmanız gerekmektedir. Onay çıktıktan sonra noter olabilirsiniz. Ancak tam da bu aşama yıllar hatta on yıllar sürebilmektedir.

Noter Olma Şartları Nelerdir?

1-Noter olmak için yaş şartı bulunmaktadır. Noter olmak isteyen kişilerin en az 25 yaşında olmaları gerekmektedir.

2-Noter olmak için en az 4 yıl avukat, hakim ve savcı veya akademisyen olarak görev yapmanız gerekmektedir.

3-Noter olmak isteyen kişilerin avukatlık stajını tamamlamaları ve avukatlık ruhsatını almaları gerekmektedir.

4-Noter olmak için Adalet Bakanlığına başvuru yapmalısınız.

5-Noter olmak için noterlik belgesini almanız gerekmektedir.

6-Noter olmak için noterlik stajını tamamlamak gerekmektedir.

7-Noter olmak için ilanları takip etmek başvuru yapmak ve başvurunuzun onaylanması gerekmektedir.

Noterler Nerelerde Çalışır?

Noterler hukuki işlemler söz konusu olduğu zaman devreye girmektedir. Bu nedenle hukuki işlemlerin yapıldığı bölgelerde noterlere rastlamak mümkündür. Noterler Türkiye'nin dört bir yanında faaliyet göstermektedir. Ancak "noterler nerede bulunur?" "noterler nerede çalışır?" sorularına Asliye ve Sulh Hukuk Mahkemelerinin yakınlarında Adalet Bakanlığı tarafından kurulan noter bulunmaktadır. Noterler bu kurumların ihtiyaç duyduğu hukuki işlemleri yürütür. Belirli bir bölgede yalnızca bir noter bulunmaz. Bazı bölgelerde birden fazla noterlik bulunabilir.

Noter Ne İşe Yarar?

Noterler Türkiye'de hukuk sisteminin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesine yardımcı olur. Noter işlemleri resmi statüdedir. Bu nedenle mahkemelerde delil olarak sayılabilir. Ayrıca noterler vatandaş ile kanunlar arasında kurulan ilişkileri de yürütür. Noterler vatandaşları yargıya başvurmadan haklarını ve çıkarlarını korumasına ve garanti altına almasına fırsat tanır. Noterler hukuki bir güven mekanizması rolü üstlenir. Örneğin şans oyunları, kuralar, çekilişler, yarışma programları noter huzurunda yapılır. Böylece noter bu tip organizasyonlarda bir şahit, onay mekanizması ve güven mekanizmasına dönüşür.

Noter Nasıl Para Kazanır?

Noterler Türkiye'de kazancı en yüksek olan mesleklerden birini icra etmektedir. Pek çok kişi noterlerin kazandığı gelirler nedeniyle noter olmak istemektedir. Ancak bu konuda bazı belirsizlikler bulunmaktadır. "Noterler maaş alır mı?" sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Noterler kamu kurum ve kuruluşlarından yani devletten veya özel sektörden maaş almazlar. Noterler noterliklerde yürütülen işlemlerden gelir elde ederler. Noterler yapılan işlemlere resmi statü kazandırarak onaylarlar. Yapılan her işlemden de pay alırlar. "Noter ücretleri 2019 ne kadar?" başlıklı makalede noter işlemleri ve noter işlem ücretleri ile ilgili her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Noterler Nasıl Olmalı?

Türkiye'de pek çok kişi hayalini kurduğu mesleklere yalnızca ders çalışarak ulaşmaktadır. Yine Türkiye'de kamu görevi üstlenen pek çok kişi bu noktaya ders çalışarak gelmiştir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki yapılan mesleklerin her zaman daha büyük bir anlamı vardır. Matematik, hukuk, kimya vb. bilgisi o mesleği yapmanız için yeterli değildir. Noter olmak için kişilerin yorum yapabilme, anlama, değerlendirme kabiliyetlerinin gelişmiş olması önemlidir. Ayrıca sorumluluk üstlenme bilinci, gündemi ve yasal değişiklikleri takip etme gücü, iletişim becerileri de noterlerin sahip olması gereken özelliklerindendir. "Noter nasıl olmalı?" sorusuna yüzlerce cevap verilebilir. Ancak öncelikle dürüst, çalışkan, liyakat sahibi olmalıdır cevabı verilmelidir. Noterlere her gün binlerce insan başvuru yapmaktadır. Bu nedenle noterlerin kibar, anlayışlı olmaları da önemlidir.